GymBeam

Stadion Wisły Płock

Piłkarze Wisły Płock rozgrywają swoje mecze na stadionie im. Kazimierza Górskiego. Obiekt położony jest przy ulicy Łukasiewicza 34. Cały, zajmujący około 10 ha kompleks jest własnością Miasta Płock. Planowana jest generalna przebudowa stadionu, której efektem będzie obiekt przeznaczony tylko i wyłącznie do gry w piłkę nożną.

Stadion Wisły Płock - podstawowe fakty

Stadion Wisły Płock położony jest przy ulicy Łukasiewicza 34. Właścicielem obiektu jest Miasto Płock. Budowa stadionu zakończona została w roku 1973. Na rok 2011 planowana była jego gruntowna modernizacja, lecz wówczas do niej nie doszło. Przebudowa z pewnością będzie jednak przeprowadzona. Projekt nowego obiektu jest już gotowy i czeka na realizację. Obecny stadion może pomieścić 10 978 widzów. Wśród nich jest 1889 siedzeń krytych, 9039 odkrytych oraz 50 stanowisk dla pracy. Obiekt wyposażony jest w boisko o wymiarach 105 x 68 m. 

Historia Stadionu Miejskiego w Płocku

Pierwsze lata świetności

Stadion Miejski w Płocku powstał w roku 1973 na podstawie projektu Janusza Mariańskiego i Jacka Kwiecińskiego. Uroczystość otwarcia odbyła się 9 czerwca 1973 roku. Od samego początku stadion był placówką wielofunkcyjnym, co znaczy, iż trenowali i rywalizowali na nim przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych zrzeszanych przez płocki klub Wisła. Na pierwsze prace modernizacyjne nie trzeba było czekać długo. Już w 1976 roku przebudowie poddano trybuny, a także stworzono recepcję oraz pawilon odnowy biologicznej. W ciągu kolejnych dekad stadion był sukcesywnie przekształcany i remontowany, co dzieje się po dziś dzień. Pierwsze lata istnienia obiektu bez wątpienia można nazwać czasami świetności. Stadion ówczesnego ZKS Wisła regularnie gościł reprezentację Polski z okazji meczów sparingowych. W miejscu tym odbyło się także wiele spektakularnych piłkarskich spotkań. Dla przykładu, w maju 1974 roku na Stadionie Miejskim w Płocku lokalny ZKS podjął FC Twente, a widowisko to podziwiało niemal 30 tysięcy widzów. Obiekt został wówczas przepełniony trzykrotnie, co do dziś stanowi rekord jego frekwencji.
Najnowsze czasy

Po roku 2000, kiedy to stadion został wyposażony w sztuczne oświetlenie, Płocczanie zaczęli udostępniać swą murawę znacznie częściej niż wcześniej. W 2003 roku na omawianym obiekcie odbył się pierwszy oficjalny mecz reprezentacji Polski, w którym to naszym rodakom przyszło się zmierzyć z Serbami. Nieco ponad cztery miesiące później stadion został nazwany imieniem legendarnego trenera Kazimierza Górskiego. Od tamtego czasu obiekt poddawany jest intensywnym modernizacjom. W 2016 roku oficjalnie rozpoczęto wstępne prace nad nowym stadionem.
Nowy stadion

Wisła Płock jeszcze nie doczekała się nowego obiektu. Choć ten, który drużyna używa obecnie, spełnia wszelkie wymogi, nie da się ukryć, iż pozostaje on w tyle za wieloma podobnymi kompleksami w kraju. Na szczęście powzięto już konkretne kroki w celu postawienia nowego stadionu. Projekt obiektu został wykonany przez firmę Bończa Studio, zarząd jest na etapie wybierania wykonawcy. Całkowita przebudowa kompleksu będzie przeprowadzana etapami. Projekt zakłada stworzenie żelbetonowych trybun dla 15 tysięcy widzów. Całość ma zostać pokryta elewacją oraz dachem w kolorze niebieskim, to jest barwach lokalnej Wisły Płock. Koszt budowy szacuje się na jakieś 100 milionów złotych.

Skład obecnego kompleksu

Sercem obiektu sportowego używanego przez klub Wisła Płock jest oczywiście boisko piłkarskie ze sztuczną murawą umieszczoną na podgrzewanej płycie. Stadion wyposażono także w sztuczne oświetlenie o mocy 1800 LUX. Na trybunach zamontowany jest nowoczesny wyświetlacz LED, a cały obiekt posiada nowatorski system monitoringu. Oprócz tego wokół głównej płyty boiska rozlokowano pawilony techniczne, sanitarne, telewizyjne oraz gastronomiczne. Poza areną stadionu znajduje się także 5 kortów tenisowych, 5 boisk treningowych oraz rozbudowane zaplecze administracyjno-gospodarcze. Dookoła obiektu rozciągają się parkingi dla samochodów osobowych. Przestrzeń dla autokarów przewożących sportowców znajduje się w okolicach wejść do szatni. Parking dla VIP-ów zlokalizowany jest z kolei tuż przy bramie prowadzącej do trybuny honorowej. Ponadto, w głównym budynku klubu mieści się otwarta codziennie restauracja.


Zobacz również