
Historia króla kibiców Lechii w Wywiadzie z chuliganem
Na kanale poznańskiego Radia Merkury na YouTube dostępny jest już kolejny kibolski odcinek "Wywiadu z chuliganem", którego gościem był kibic Lechii Gdańsk Andrzej Duffek, młodszy brat śp. Tadeusza, czy legendarnego "Dufa".
Krótki opis najnowszego odcinka programu Piotra Lisiewicza:
Dziś twarz legendarnego "Dufa" pojawia się na flagach, szalikach i stadionowych oprawach. W latach 80. stał na czele bojówki Lechii Gdańsk, która ochraniała manifestantów popierających nielegalną Solidarność, wychodzących z kościoła Św. Brygidy i toczyła bitwy z ZOMO. Andrzej Duffek, czyli "Młody Dufo", brat nieżyjącego króla kibiców Tadeusza Duffeka, był gościem Piotra Lisiewicza w programie "Wywiad z chuliganem".
"Listewki", czyli kije, którymi można było sięgnąć za tarczę zomowca. Pręt "ósemka", na długość ręki, oprawiony w gumę - taka była ich broń przeciwko bandytom w milicyjnych mundurach. Andrzej Duffek wspomina, że realia walk z ZOMO "warchołów Lechistanu" mocno różniły się od tych, które znali późniejsi kibicowscy amatorzy mocnych wrażeń.
- Nie było "odżywek", "sprzętu" też niewiele. Nie bardzo można było też zapisywać się na siłownie przy klubach, bo one były ewidencjonowane i infiltrowane. Rzecz się opierała na charakterze. Nie tylko Lechia biła się z ZOMO, ale ta grupa była gotowa za siebie pójść w ogień. Każdy każdego znał z twarzy, tam nie było obcych. Wiedziałeś, że jeżeli ruszysz, będą z tobą walczyć. I o ile zomowcy nie odetną cię tarczami, to chłopaki cię wyrwą.
Opowiada on też o kresowym, lwowskim rodowodzie swojej rodziny, a także o genezie nienawiści kibiców do policji w III RP. - Zamiast "Mi" na mundurach pojawiło się "Po" i spotykałeś te same gęby, tych samych ludzi. Została mentalność i metody działania, także permanentna korupcja, branie w łapę. Nie było dekomunizacji, nie było odcięcia, nowych ludzi - mówi.
Wojnę poprzedniego rządu z kibicami komentuje: - Jeżeli, ktoś ci pluje w gębę, jak Michnik, to nie będziesz udawał, że deszcz pada. Chyba, że nie masz charakteru. Właśnie charakteru, nie tylko idei.