
Piłka nożna na Igrzyskach Olimpijskich
Piłkę nożną bez wątpienia możemy uznać za jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. W 1900 roku weszła do grona konkurencji olimpijskich, będąc obok piłki wodnej jedyną grą zespołową. Rozgrywki futbolu będziemy mogli oglądać także podczas tegorocznych igrzysk w Tokio.
Pierwsze rozgrywki piłkarskie na Olimpiadzie
Według wielu źródeł piłka nożna nieoficjalnie zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku. W zawodach tych wzięły udział trzy drużyny, czyli Dania, Izmir oraz Ateny a ostatecznie zwycięstwom przypisuje się tym pierwszym. Oficjalnie za pojawienie się futbolu na Olimpiadzie przyjmuje się jednak rok 1900. Podczas Igrzysk w Paryżu doszło do wówczas do ciekawej sytuacji, ponieważ w rozgrywkach wzięły udział tylko trzy drużyny z Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji, które wystawiły tamtejsze kluby. Wygranym tych zawodów była drużyna Upton Park F.C., która reprezentowała wyspiarzy (był to zespół, który rywalizował o Puchar Anglii). W 1904 roku na Igrzyskach Olimpijskich w St. Louis z każdego kraju mogła przystąpić więcej niż jedna drużyna. Wystawienie dwóch ekip przez USA nie pozwoliło im jednak wygrać — zajęły kolejno 2 i 3 miejsce, a najlepsi byli Kanadyjczycy. Podczas Olimpiady w 1908 roku futbol wszedł do grona dyscyplin podstawowych, a co za tym idzie zwycięzcy byli nagradzani medalami.
Do 1930, kiedy zadebiutowały Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, turniej olimpijski był uznawany za najbardziej prestiżowy w tej dyscyplinie. Mundiale zmieniły tę sytuację, ponieważ w Igrzyskach brać udział mogli jedynie amatorzy, a w mistrzostwach także zawodowcy. Z tego powodu pojawił się konflikt pomiędzy FIFA i MKOI, który ostatecznie doprowadził do braku turnieju piłkarskiego w 1932 roku w Los Angeles. Fakt amatorskiego charakteru piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich w okresie powojennym wykorzystały państwa bloku wschodniego, gdzie ligi krajowe nie miały profesjonalnego charakteru. Zawodnicy oficjalnie byli zatrudnieni jako pracownicy resortów opiekujących się danym klubem, co pozwalało na wystawianie bardzo mocnych ekip i omijanie przepisów.
W 1960 roku ograniczono ilość drużyn do 16. Zespoły były dzielone na cztery grupy, a ich zwycięzcy grali ze sobą w systemie pucharowym, co przypomina obecny sposób rozgrywania spotkań. Kolejne zmiany zostały wprowadzone w 1984 roku, kiedy to zezwolono na udział profesjonalnych piłkarzy, ale tylko z Azji, Afryki, Oceanii i strefy CONCACAF. Całkowicie zrezygnowano z tego osiem lat później na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Jednocześnie pojawił się zapis mówiący, że w momencie rozpoczęcia zmagań zawodnicy nie mogą mieć przekroczonych 23 lat.
Piłka nożna będzie rozgrywana także podczas zbliżających się Igrzysk w Tokio. Zmagania potrwają w okresie 21 lipca do 7 sierpnia. Fakt, że Olimpiada została przełożona o rok z 2020 na 2021, spowodował, że zrobiono wyjątek i dopuszczono do gry zawodników do 24 roku życia. Niestety w rozgrywkach tych nie weźmie udziału nasza reprezentacja, której nie udało się zakwalifikować.
Więcej o piłce nożnej na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich.
Polska piłka nożna na Igrzyskach Olimpijskich
Na przestrzeni lat udało nam się osiągnąć na Igrzyskach kilka sukcesów. Polska na imprezie olimpijskiej zadebiutowała w 1924 roku, jednak odpadła w pierwszej rundzie. Lepiej było w 1936 roku w Berlinie, gdzie zajęliśmy czwartą pozycję. Kolejny raz na Igrzyskach Olimpijskich nasza kadra piłkarzy brała udział w 1952 roku, jednak zakończyła zawody w drugiej rundzie. Kolejny występ miał miejsce w 1960 roku w Rzymie, jednak tam odpadliśmy już w pierwszej fazie. Wielkim sukcesem okazał się natomiast udział w 1972 roku w Monachium. Polska na tych Igrzyskach sięgnęła po złoto. Na kolejnej Olimpiadzie byliśmy stawiani więc w roli faworyta, ale udało się zdobyć jedynie albo aż srebrny medal. Zostało to jednak odebrane jako porażka, co zakończyło się zakończona z roli trenera legendarnego Kazimierza Górskiego. Na kolejny sukces tej miary czekaliśmy do Olimpiady w Barcelonie do 1992 roku, gdzie kadra Janusza Wójcika ponownie sięgnęła po srebro. Od tamtej pory nie udało nam się zakwalifikować do kolejnych Igrzysk Olimpijskich.
Fot.:Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News